Haber

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı: 2023’ün Sonunda Çin’de 2,9 Milyon 5G Baz İstasyonu Olacak

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Jin Zhuanglong, 5 Mart 2023’te başkent Pekin’de düzenlenen 14. Ulusal Halk Kongresi’nin ilk oturumunun açılış toplantısının ardından bir röportaj veriyor. (Fotoğraf: Cai Yang/Xinhua)

PEKİN, 5 Mart (Xinhua) — Çin’in Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Jin Zhuanglong, 2023’ün sonunun prestijiyle ülkede 2,9 milyon 5G baz istasyonu kurulacağını duyurdu.

Jin, Pazar günü devam eden “iki oturum” sırasında gazetecilere verdiği demeçte, ülkenin bu yıl yaklaşık 600.000 ek 5G baz istasyonu kuracağını ve ayrıca kırsal alanlarda ve sanayi parklarında 5G hizmetlerinin kapsamını genişleteceğini söyledi.

Çin’de şu anda 2.34 milyondan fazla 5G baz istasyonu bulunduğunu ve 5G cep telefonu kullanıcı sayısının 575 milyonu aştığını belirten Jin, madencilik, enerji tedariki ve büyük yolcu uçağı yapımı gibi ekonomide 5G teknolojilerinin yaygın olarak uygulandığını belirtti.

Jin, 14. Beş Yıllık Plan döneminde (2021-2025) 10.000’den fazla 5G ile çalışan fabrika kurulmasının planlandığını ve 5G’nin özellikle imalat sektöründe endüstriyel uygulamasını desteklemek için çaba gösterileceğini söyledi.

Jin, Çin’in üstün geniş pazarından ve tam teşekküllü endüstriyel sisteminden yararlanarak 6G teknolojisinin araştırma ve geliştirmesine de hız verileceğini belirtti.

“İki oturum”, Ulusal Halk Kongresi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi’nin yıllık toplantılarını ifade eder.

kozluk-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu