Haber

FBI, Biden’ın evini aradı: Gizli belge bulunamadı

Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) yaptığı arama sonucunda ABD Lideri Joe Biden’ın Delaware eyaletindeki konutunda “gizli belgelere” rastlanmadığı bildirildi. Avukatı Bob Bauer, Biden’ın evinde gizli belgelerin bulunmasının ardından devam eden aramalarda herhangi bir gizli belgeye rastlamadığını söyledi.

Avukatın ifadesinde, aramanın ‘liderin tam desteğiyle’ yürütüldüğü ve daha önceden herhangi bir ihtar yapılmadan harekat güvenliği için arama başlatıldığı belirtildi. Evde yaklaşık dört saat süren arama, gizli belgelerle ilgili soruşturma kapsamında düzenlendi.

Aramanın ardından Bauer, ‘gizli damgası olan hiçbir belgeye rastlanmadığını’ belirtti. Bu soruşturma, Kasım ayında Washington DC’deki üniversite ofisi Penn Biden Center’da gizli hükümet belgelerinin bulunmasının ardından Biden ile ilgili birkaç mülkün sonuncusu.

Ne oldu?

Kasım 2022’de Biden’ın başkan yardımcılığına ait gizli belgeler Penn Biden Center’da bulundu. Belgelerin bulunmasının ardından Biden’ın avukatları Beyaz Saray’a haber verdi ve belgeler Ulusal Arşivlere teslim edildi.

Biden’ın Wilmington, Delaware’deki konutunda Aralık ve Ocak aylarında yürütülen incelemelerde, başkan yardımcılığından 2016 yılına kadar gizli belgeler ortaya çıktı. Biden’ın özel mülklerinde kaç tane kapalı belge bulunduğu netlik kazanmadı ancak en azından kamuoyuna duyuruldu. Ocak ayında yapılan aramada 10 belge bulundu. (BBC Türkçe)

duzkoy-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu