Sağlık

Havalar soğudukça kalp ve damar hastalıkları artıyor!

İSTANBUL (İGFA) –Bilimsel yayınlara göre havalar soğudukça kalp ve damar hastalıkları görülme sıklığı artıyor.

Özellikle soğuk hava nedeniyle kalp atış hızı ve kan basıncındaki artış da kalbin yükünü artırır. Artan yük, ağır yemekler ve ağır iş temposu ile birleştiğinde kalp krizi kaçınılmaz olabilir. Bu nedenle soğuk havalarda çok gezmek sakıncalıdır. Kısa aralıklarla ve aralıklı yürüyüşler yapılması, kalbi ve tansiyonu fazla yormaması önerilir.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Muharrem Arslandağ, azalan güneş ışığına bağlı olarak D vitamini üretiminin de azalacağını ve kış aylarında D vitamini eksikliğinin çokça görüleceğini belirtti. Aynı zamanda hormon stabilitesini de etkiler. Bu nedenle uykuları bölünür. Hareketsizlik insülin sekresyonunu değiştirir. Yüksek karbonhidratlı ürünlerden kaçınılmalıdır. Yağ tutulması ve kilo alımı artar, su stabilitesi etkilenir, böbrek çalışması değişir. Tuz tüketimi azaltılmalı ve daha fazla su içilmelidir.

Mevsimsel hastalıklar olmasa da kışın daha sık görülen grip ve benzeri virüs enfeksiyonlarının damar duvarının dayanıklılığını azalttığını belirten Dr. Plak yırtılması damarın tıkanmasına neden oluyor. Grip aşısının değeri bu durumda ortaya çıkıyor. Grip aşısının hastalık hafiflediğinde yapılması tavsiye ediliyor” dedi.

piraziz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu